Ni nakon 33 godine nema pravde za žrtve u Zalazju

Članovi porodica Srba ubijenih na Petrovdan 1992. godine u Zalazju kod Srebrenice poručili su danas da ni nakon 33 godine nema pravde za srpske žrtve, da rane ne zarastaju i da vjeruju da zločince neće zaobići Božija pravda.

Povodom obilježavanja 33 godine od stradanja 69 srpskih civila i vojnika na Petrovdan 1992. godine, danas je kod spomenika i spomen-kosturnice ubijenim i poginulim Srbima u dva posljednja rata u Zalazju služen parastos, te položeno cvijeće.

Pomenu su prisustvovali savjetnik srpskog člana Predsjedništva BiH Maja Gačić, načelnik opštine Srebrenica Miloš Vučić, zamjenik načelnika Bratunca Ninko Tešić, predsjednik Pokreta socijalista Aleksandar Vulin, potpredsjednik SRS-a Aleksandar Šešelj, te predstavnici opštinskih organizacija prosteklih iz proteklog rata.

Načelnik Srebrenice Miloš Vučić rekao je da je ovo tužan dana za srpski narod u Srebrenici.

- Tužni su Petrovdani već 33 godine, jer ne prestaje bol i tuga za poginulima koji su branili svoj narod i Republiku Srpsku. Dodatna bol je što niko nije procesuiran, a kamo li osuđen za ubistva zarobljenika koji su bili živi. To govori kakvo je pravosuđe i kakav je odnos prema srpskom narodu - istakao je Vučić.

On je rekao da se sjećanje mora njegovati i da će učiniti sve da se asfaltira put do Zalazja kako bi mještani, ali i delegacije mogle češće da dođu i prisluže svijeće i odaju počast poginulima.

Dragica Lazarević je na Petrovdan ostala bez muža Momira i braće Branka i Petka, koji su zarobljeni na Zalazju.

- Brat Petko je nađen bez glave u smetljištu. Žalosno je ovo šta se radi srpskom narodu za koji ne postoji pravda, jer niko ne odgovara za ubistva Srba. To su zakonitosti i pravila koje nam Zapad nameće. Da se unaprijed okrivi jedna strana i na osnovu toga kasnije sudovi presuđuju ne ulazeći u zakonitost te osude - kaže Dragica.

On je istakla da rane ne zarastaju.

- Ovdje na Zalazju pobijena su braća i familija moje majke 1943. godine, a u proteklom ratu ovdje su mi ubjeni supruga, dvojica braće, djeverovi, rođaci - priča kroz suze Dragica.

Ona je dodala da veći broj ubijenih nije bio oženjen i da nemaju potomaka.

- Nije Mara Jeremić dočekala da nađe svog sina Marka. Radovan je nađen i sahranila ga je prije 13 godina i umrla je od tuge ne dočekavši da sahrani i Markove kosti - govori Dragica.

Prije parastosa, članovi porodica poginulih, saborci, boračke i opštinske delegacije Srebrenice i Bratunca položili su cvijeće na groblju u Bratuncu, gdje je sahranjen najveći broj ubijenih, te na srpskim stratištima u Biljači i Sasama.

Parastosom na Zalazju završen je petodnevi memorijalni, duhovno-humanitarni i kulturno-sportski program "Petrovdanski dani" koji je, povodom 33 godine od stradanja srebreničkih Srba, organizovao opštinski Odbor za obilježavanje srpskog stradanja.

Na Petrovdan 1992. godine jake muslimanske snage iz Srebrenice pod komandom Nasera Orića nastavile su sistematsko i plansko etničko čišćenje Srba u ovoj i susjednoj bratunačkoj opštini, koje je počelo u aprilu. Oni su upali u više srpskih sela ubijajući, pljačkajući i paleći sve što su stigle.

Osim 69 poginulih na Petrovdan 1992. godine, nestalo je i zarobljeno još 22 Srbina od kojih se 10 još vode kao nestali, a veliki broj je ranjen.

Nakon mučenja i zlostavljanja u srebreničkim logorima svi su ubijeni, a posmrtne ostatke njih 10 slučajno je pronašao tim za traženje nestalih iz Tuzle 10. juna 2011. godine u Zalazju, prilikom traženja muslimanskih žrtava.

Poslije više od godinu dana, ti posmrtni ostaci su identifikovani i sahranjeni 2012. godine na Petrovdan, dva su pronađena i sahranjena ranije, a za još 10 Srba nestalih tog dana i dalje se traga. 

Tagovi: